Ardahan Üniversitesi’nde BESYO okuyan bir öğrenci bir dönem okuduktan sonra, üniversite yönetimini tarafından okuldan atıldı. Üniversite bir dönem sonra öğrencinin puanının yetmediğini söyledi.

FIRAT YEŞİLÇINAR – İSTANBUL

Ardahan Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci, 1 dönem okuduktan sonra puanın yetmedi gerekçesiyle okuldan atıldı. Öğrencinin adı Şeydanur Turlak. 2018’de girdiği üniversite sınavından 149,05802 puan aldı. aldığı bu puanla da Ardahan Üniversitesi’ne online başvuru yaptı. Başvuruyu da üniversitenin puanını araştırarak yaptı. Günler sonra mülakat için üniversite Turlak’ı Ardahan’a çağırdı. Mülakat sonucu da Turlak’ın beklediği gibi oldu ve yedek listesine 217’den girme hakkı kazandı.

Üniversiteye başvuru sayısı az olduğundan dolayı da 100’üncü yedeğe kadar düştü. Bu düşüş ile birlikte ise üniversiteye evrak teslimi için yeniden gitti.

”Üniversiteden arayıp evrak teslimi yapmanız gerekiyor dediler. Biz daha önce sorduk TYT puanına bakıyor musunuz diye. Bize verilen cevap TYT puanıyla değil, yerleştirme puanıyla alımların yapıldığı oldu.”

KYK ve burs başvurusu da olumluydu

Turlak bu yanıtı aldıktan sonra kaydını tamamladı. Spor Yöneticiliği 2. Öğretim bölümünü kazandı. Okul başladığında okula başladı. KYK yurdu başvurusu ve burs başvurusu da başarıyla sonuçlandı. Yani öğrenciliği aktifti.

Devamını Turlak’tan dinleyelim:

Dönem bitimine yakın öğrenci işleri aradı beni odaya çağırdılar gidip konuştum. Bana söyledikleri şey ‘biz bi hata yaptık, seni gözden kaçırmışız yanlışlık yapıp okula almışız. Normalde 150 ile alıyoruz ama senin puanın yetersiz olduğu için öğrenciliğine son vermemiz gerekiyor. Hakkında işlemler başlatıldı okuldan çıkarılmak zorundasın’ denildi. Bana gelecek olan yazılı tebligattan sonra okulla tamamen alakan kesilecek dediler. Ben buralara gelene kadar neler çektim kimse bilmiyor. Babam beni ne zorluklarla okuttu, kimse bilmiyor. Üniversitenin yapmış olduğu hata bana yansıdı ve mağdur kaldım. Kendi yanlışlarını kapatmak için okuldan atıldım. İstediğim tek şey hayalim olan bölümüme devam etmek. Beni hayalimden ve bunca zaman geçirdiğim emeklerimden mahrum bıraktılar. Benim eğitimimi bana geri versinler başka bir şey istemiyorum onlardan. Sizden ricam gereği neyse onun yapılmasını istiyorum.

Önceki

Nihat Hatipoğlu: DM'den yürümek çirkin bir hareket

Sonraki

Trump: Askerlerimiz Suriye'den çekiliyor ama bunun çabuk olacağını asla söylemedim