Ufuk Uras: Şahsa dayalı hukuk olmaz, bir kural herkes için geçerli olmalı.FIRAT YEŞİLÇINAR – İSTANBUL

İmralı cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile uzun bir sürenin ardından önceki gün görüşme gerçekleştirildi. Görüşme önce bir internet sitesinde yer aldı. Sonrasında ise Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan tarafından doğrulandı. Görüşmenin detaylarına girmeyen Buldan, Öcalan’ın sağlık durumunun iyi olduğunu ve detayların ilerleyen günlerde açıklanacağını söyledi.

Öcalan ailesinden ve HDP’den görüşmenin detaylarını öğrenmek istedik fakat Mehmet Öcalan’ın oğlu HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan sadece, amcasının sağlık durumunun iyi olduğunu aktardı.

Görüşmenin ardından cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinin de bitmesi bekleniyordu. Fakat cezaevlerinden yapılan açıklamada, grevlerin devam edeceği kaydedildi. Öcalan ile yapılan görüşmeyi ve açlık grevlerini kısa bir süre önce Oslo’da Çözüm Süreci toplantısına katılan siyasetçi Ufuk Uras’a sorduk. Görüşmenin Oslo’da yapılan toplantı ile alakası var mı? sorusuna Uras, ”Oslo toplantısı Akil insanların tecrübelerini toplamaya yönelik geçmişe dönük bir calışmaydı, o yüzden bir ilgisi yok” cevabını verdi.

Yakın bir dönemde Çözüm süreci beklemediğini de ekleyen Uras, öncelikli gündemin ise Suriye’nin stabilize olması olduğunu söyledi.

‘Öcalan öldü haberleri çıkınca devlet bu tutumu aldı’

Uras Öcalan ile yapılan görüşmeyi ise şu sözlerle özetledi: Rutin olması gereken aileyle görüşmenin gerceklemesi olumlu. Çünkü şahsa dayalı hukuk olmaz, bir kural herkes için geçerli olmalı. Sosyal medyada ‘Öcalan’ın öldüğü’ şeklinde uydurma ve provokatif haberler çıkınca, bunun yaratacağı kargaşa ve kaosu engellemeye yönelik bir adım olarak da devlet bu tutumu almış olabilir. ”

‘Leyla Güven’in sağlığını gri kazanması her şeyden önemli’

”Aslolan insan yaşamıdır. Hakkari milletvekili Leyla Güven’in sağlığını geri kazanması her konudan önemlidir. Herkesin bu yönde adım atması ve çaba göstermesi gerekir. AKP-MHP bloğunun bu konjoktürde ne adım atacağını kestirmek kolay değil.”

Önceki

Ömer Öcalan: İmralı'daki görüşme devlet çağrısıyla gerçekleşti

Sonraki

Türkiye'den Trump'a cevap