Türkiye İşçi Partisi, (TİP) İstanbul Bostancı Kültür Merkezi’nde kuruluş etkinliğini gerçekleştirdi.

 

Fırat Yeşilçınar – İSTANBUL

Etkinliğe Gezi direnişi sürecinde polis tarafından atılan gaz bombası ile vurularak öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, HDP milletvekili adayı Veli Saçılık, eski milletvekili Levent Tüzel, Halkevleri, HDP, inşaat işçilerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. TİP’in Hatay milletvekili Barış Atay ise yurtdışında olduğu için etkinliğe katılamadı. Coşkunun hakim olduğu salona asılan pankartlar ve yapılan konuşmalarda geçen bütün mesajlar ise son dönemde artan işçi mücadeleleri ile ilgiliydi.

Kötü koşulları protesto ettikleri için tutuklanan işçilerin aileleri ve arkadaşları sahneye davet edildiğinde ise salonda bulunanların tamamı ayağa kalkarak işçilerin verdiği mücadeleyi selamladı. Tutuklanan İnşaat İş Sendikası yöneticisi Anıl Deniz Gider’in annesi yaptığı konuşmada, ‘’Suç işleyenler dışarıda ama suçu olmayanlar içeride. Oğlumun arkasındayım. Ben onun annesiyim onunla gurur duyuyorum.’’ dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş ise yaptığı açıklamada, HDP’den ayrılma sürecini anlattı. Baş, yerel seçimler için ise ittifak tekliflerini değerlendireceğini söyledi.

Etkinlik İlkay Akkaya konseri ile son buldu.

Önceki

Afrin'e savaşmaya gitmek için dilekçe veren MHP il başkanı bedelli askerliğe gitti

Sonraki

Eteği Belinde klibinin başarısı: Hasip Arvas