Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, ülkesinin İstanbul Başkonsolosluğu binasında öldürüldüğü öne sürüldü. 

 

İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na 2 Ekim’de girdikten sonra sırra kadem basan Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın burada öldürülmüş olabileceği öne sürüldü. Reuters ajansı haberi iki Türk kaynağa dayandırdı. Ajansın haberinde “Türk yetkililer dört gün önce İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğuna girdikten sonra kaybolan önde gelen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsolosluğun içinde öldürüldüğüne inanıyor” denildi.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili de demecinde, “Türk polisinin ilk değerlendirmesi, Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan başkonsolosluğunda öldürüldüğü yönünde. Cinayetin önceden planlandığına ve cesedin sonra konsolosluktan çıkarıldığına inanıyoruz” dedi.

2 Ekim salı günü evlilik işlemleri için evrak almak üzere konsolosluk binasına giren Kaşıkçı’dan bir daha haber alınamamıştı. Muhalif gazetecinin kaybedildiği haberini, kendisini binanın dışında 12 saat bekleyen nişanlısı Hatice Cengiz duyurmuştu.

Suudi Arabistan ise Kaşıkçı’nın konsolosluk binasına girdikten sonra kaybolduğu iddiasını reddediyor. Son olarak, ülkenin İstanbul Başkonsolosu Muhammed El Katibi gün içinde konsolosluk binasının kapılarını Reuters’a açmış, “Kaşıkçı’nın konsoloslukta ya da Suudi Arabistan’da olmadığını teyit ediyorum. Hem konsolosluk hem de büyükelçilik olarak kendisinin nerede olduğunu araştırıyoruz” demişti.

Türk polisinden gelen cinayet iddiası konusunda ise Riyad’dan henüz bir açıklama yapılmış değil.

Bir başka iddia ise Kaşıkçı’nın konsolosluk binasına girdiği gün iki Suudi uçağıyla 15 kişinin geldiği ve bir kısmı yetkili olan bu isimlerin aynı gün Türkiye’den ayrıldığı yönünde.

Önceki

Erdoğan'dan kayıp gazeteci açıklaması

Sonraki

Interpol Başkanı Çin'de gözaltına alınmış