İmralı’da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan, uzun bir aradan sonra Cumartesi akşamı kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü.

Görüşme HDP’nin Eş Genel Başkanı Pervin Buldan tarafından duyuruldu. Fakat detay paylaşılmadı. HDP Şanlıurfa milletvekili Ömer Öcalan’a detayları sorduk ama Öcalan amcasının fiziki durumunun iyi olduğundan öte bir şey paylaşmadı.

BBC Türkçe’ye konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, haftalık aile görüşü talebi sonrası devlet yetkililerinin çağrısı üzerine Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştiğini söyledi.

Yarım saatlik görüşmede birçok konunun görüşüldüğünü söyleyen HDP milletvekili, detayları babasıyla yapacağı görüşmeden sonra öğreneceğini ifade etti.

Ömer Öcalan ise şöyle konuştu:

“Dün saat 18’de babamla görüştüğümde adadan çıkmış, avukat arkadaşlarımızla birlikte İstanbul’a dönüyordu. Görüşme yaklaşık yarım saat sürmüş. Aile olarak her hafta görüşme talebi yapıyoruz ve devlet çağrı yaptı, çağırdı aileyi ve başvurumuzu olumlu yanıtladı. Babam da bir önceki gün İstanbul’a gitti, dün de sabah erkenden İmralı’ya hareket etti, görüşme gerçekleşti. Babam, Sayın Öcalan’ın morali güçlü, sağlığı yerindeymiş.”

Öcalan ile gerçekleşen görüşmenin cezaevlerinde devam eden açlık grevi eylemlerine etki edip etmeyeceği sorusu üzerine Ömer Öcalan şunları söyledi:

“Leyla Güven ve tüm siyasi tutsakların verdiği emek, ödedikleri bedel, girdikleri açlık grevi sonucunda elde edilmiş bir görüşmedir. Açlık grevinin sonucunda gidilen bir görüştür. Talep sadece bu muydu, onu biz bilmiyoruz ama bildiğimiz kadarıyla Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin komple kaldırılmasına dönük yapılan eylemlerdi. Leyla Hanım rekor bir oyla Hakkari milletvekili seçildi, onun şahsına uygulanan bir hukuksuzluk söz konusu hem de genel Kürt siyaseti üzerinde bir ambargo ve tasfiye siyaseti söz konusu.

“Biz, hiçbir toplumsal mücadelede kimsenin saçının bir teline zarar gelmesini istemiyoruz. Tüm toplumsal sorunların çözümü de diyalogla ve demokratik yöntemlerle olması gerektiğine inanıyoruz. Ama içinde bulunduğumuz süreç tam zıddı. Çatışmalı bir süreç var, asker de, polis de, Kürt gençleri de yaşamını yitirmekte.

“Ama açlık grevi eylemine girenler kendi iradeleriyle başlattılar, yarım saatlik dahi olsa o görüşme, açlık grevi eylemini gerçekleştiren arkadaşlarımız sayesinde oldu. Ama bu görüşme açlık grevi eylemlerinin son bulmasına yeter mi, onu bilmiyorum. Kendi iradeleri ile başlattıkları eylemin sonucunu da yine bu arkadaşlarımız karar verecektir.”

“Biz bu çabaların beyhude olduğuna inanıyoruz, Kürtlerin ve Türklerin arasındaki kardeşliğin pekişmesi için Türkiye Devleti Kürtlerin kazanımlarına sahip çıkmalı ve halkların ittifakını esas almalı.

Önceki

''Eşim ile diskoda tanıştım. Bu durum bile benim FETÖ üyesi olmadığımın kanıtıdır''

Sonraki

Ufuk Uras: 'Öcalan'ın öldüğü' haberleri çıkınca, kaosu engellemeye yönelik bir adım olarak devlet bu tutumu almış olabilir - ÖZEL