Belçika aşırı sağcı parti Flaman Çıkarı (VB) senatörü Anke Van dermeersch, Kur’an-ı Kerim’le ilgili olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre; Belçika’nın avukat Van dermeersch, pazar günleri yayımlanan De Zondag gazetesindeki röportajında, Kur’an’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu öne sürdü. Kur’an’daki ayetlerde ‘kafirlerin öldürülmesinin emredildiğini’ ileri süren Van dermeersch, kutsal kitapta şiddet çağrısı yapıldığını savundu ve “Kuran’ın yarattığı tehlike konusunda toplumu uyarmak için AİHM’e başvuracağım” dedi. Van dermeesch Kuran’ın yasaklanmasını değil, kitabın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) açısından gözden geçirilmesini talep edeceğini söyledi. İslam dinine karşı herhangi bir takıntısı bulunmadığını söyleyen dermeesch, Kuran’da ‘kadına yönelik ayrımcılık, şiddet ve tecavüzün savunulduğunu’ öne sürdü. Belçikalı politikacıya göre Müslüman kadınların büyük bölümü sosyal baskı yüzünden başörtüsü takmak zorunda kalıyor. Van dermeesch, bu nedenle 18 yaşından küçük kadınların başörtüsü takmasının yasaklanmasını da istedi.
Anke Van dermeesch, Federal Parlamento’da senatörlüğün yanı sıra, Flaman Parlamentosu’nda da milletvekili olarak görev yapıyor. HABER MERKEZİ

Önceki

Hêvî LGBTİ’den forum ve tekne partisi

Sonraki

Ailelerde şimdi de Mariam alarmı: Psikolojik tehlike doğuruyor