3. Havalimanı inşaatında işçiler kötü çalışma koşulları sebebiyle iş bıraktı. İGA yönetimi işçilere taleplerinin kabul edildiğini söyledi. İnşaat-İş Sendikasıda yaptığı açıklamada, ”Basında yer alan “talepler kabul edildi” haberleri doğru değildir. Direnişimize aynı ısrarla yarın da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

İş cinayetleriyle gündeme gelen üçüncü havalimanında iki gün önce yaşanan ve 17 işçi yaralanmasıyla sonuçlanan servis kazası sonrası işçiler eylem başlattı. Sabah erken saatlerde başlayan eylem kısa sürede yaygınlaşarak kitleselleşti. Eylemin giderek büyümesinin ardından TOMA’ların yardımıyla havalimanına giren jandarma biber gazı kullanarak işçilerin yürüyüşlerini engellemeye çalıştı.

İGA Havalimanı İşletmesi de işçilerin eylemine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada bu sabah erken saatlerde işçileri inşaat alanına götürmesi gereken servislerin, kötü hava koşulları nedeniyle gecikmesi sonucu işçilerin yağmur altında bekledikleri sırada mağdur oldukları ve bu durumu protesto ettikleri belirtildi. Olayı yakından izlediğini iddia eden İGA yönetimi ve ilgili resmi makamların işçilerle diyalog halinde olduklarını açıkladı. Eylemin büyümesinin ardından İGA temsilcileri, işçilerle bir araya geldi. Şirketin açıklaması sonrası işçi temsilcileriyle şirket arasında görüşme gerçekleştirildi. Görüşme sonrası Evrensel’den Vedat Yalvaç’a konuşan işçiler işçiler şirketin taleplerini kabul ettiğini ifade etti. Görüşmeye ilişkin açıklama yapan İnşaat-İş Sendikası temsilcileri ise talepleri şirket yöneticilerine ilettiklerini ancak; yöneticilerin oyalamacı bir tutum içerisine girdiğini belirtti.

İnşaat-İş’ten görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamada “Sendika temsilcilerimiz ve işçilerin belirlediği heyetin katılımıyla gerçekleşen görüşmede işçiler şirket yönetimine 15 maddelik talep listesini sundular. İşçilerin en doğal haklarının talepleştirilmesinin bile abes olduğu bu koşullarda Samsunlu, patronların her zamanki oyalamacı tutumunu sergilemenin ötesinde somut bir şey söylemedi.Kölece koşullarda çalıştırılan, insanlık dışı barınma-beslenme ve ulaşım koşullarına maruz kalan, her gün en az ikisinin kanının aktığı bu köle-ölüm kampında işçi arkadaşlarımızın “artık yeter” isyanının basıncıyla görüşmeye gelen İGA direktörü, “Tepkinizi gördüm, mesajı aldım. Fakat bu sorunlar bir anda çözülemez, zaman vermelisiniz” gibi oyalayıcı ve öteleyici bir tutum sergiledi. Görüşme somut hiçbir öneri ve kabulün olmadığı bu tutumlarla sona erdi.”

İşçilerin şirket yönetimine ilettiği taleplerin listesi:

– Eyleme katılan işçiler işten atılmayacak.

– Habersiz şekilde işten atılanlar işe iade edilecek

– Servis sorunu çözülecek

– Yatakhane, lavabo, banyo temizlikleri düzenli olarak yapılacak, tahtakurusu sorunu çözülecek

– Revir personelinin işçilerle ilgilenmesi, gerekli sağlık malzemelerinin temin edilmesi sağlanacak, işçilere dönük aşağılayıcı muamele engellenecek

– Maaşların tamamı hesaba yatırılacak, elden maaş ödemesi yapılmayacak

– Geçmişe dönük ödenmeyen ücretler ödenecek

– İşçi ve formenler aynı yemekhanede yemek yiyecek

– Sorunlara sebep olan İGA yetkilileri görevden alınsın

– Talepler basın karşısında okunacak

– İş cinayetleri çözülecek

– 6 aydır maaşları yatırılmayan işçilerin ödemelerinin yapılması

– Bayram ikramiyesi verilmesi

– Azerbaycanlı işçilerin bulunduğu ekibin başı Selim Öztürk’ün yarattığı mağduriyet dolayısıyla işten atılması

– İşçi kıyafetlerinin verilmesi (Kaynak: Evrensel)

 

Önceki

Diyarbakır'da şarbon ölümü

Sonraki

İdlib'te Karlov'un katilinin fotoğrafını taşıdılar