Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, İYİ Partili Ümit Özdağ’ın ırkçılık açıklamalarını geçtiğimiz gün yazdığı yazı ile onayladı. Gazetenin okur temsilcisi Faruk Bildirici de bugün köşesinden bu duruma tepki gösterdi. Özdağ’ın ırkçı yazısını nefret söylemi olarak niteleyen Bildirici, Hakan’ın da buna destek verdiğini söyledi.

 

Hürriyet Gazetesi okur temsilcisi Faruk Bildirici’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

”İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Twitter’da “İzmir Marşı söyleyen öğrencileri tokatlayan okul müdür yardımcı Metin Kuşçu sen Yunanlı mısın, tohumunda mı Yunanlılık var. Şehitlerin adı geçen bir marş seni neden rahatsız etti” diye yazmış. Ahmet Hakan da 29 Ekim’deki “Hay ağzına sağlık Ümit Özdağ” yazısında ona destek verdi. “Yunan tohumu’ tarzı nitelemelerden hiç hoşlanmam ama bazen muhatabına hak ettiği dilden konuşmak da şart oluyor” dedi.

Kuşkusuz okul müdürünün tavrı onaylanamaz. Ne öğrenciye uyguladığı şiddet, ne de İzmir Marşı’nın söylenmesini engellemesi… Fakat yanlış yapan müdüre yönelik söylemi de onaylamak mümkün değil. Zira Özdağ’ın yazdıklarında -“Yunan” yerine “Yunanlı” kullanmasındaki Türkçe hatasını bir yana bırakalım- açıkça “nefret söylemi” var. Yunanlara ve tabii Türkiye’deki Rum azınlığa karşı ayrımcılık içeriyor; hoşgörüsüz ve nefret yüklü.

Bir gazeteci olarak Ahmet Hakan’ın da “nefret söylemi”ne destek vermemesi gerekirdi. Daha önce de yazmıştım. Bir kişi ne kadar yanlış yaparsa yapsın, bu bir gazeteciye o kişiye hakaret etme, aşağılama hakkı vermez. Hele “nefret söylemi”ne sahip çıkarak, yeniden üretilmesine ve yayılmasına aracılık etmemizi hiçbir şekilde mazur göstermez.”

Önceki

Görüntüler Gediz'den

Sonraki

Kalp krizi geçiren futbolcu hayatını kaybetti