Gazeteci İdris Yılmaz’a 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Sosyal medya paylaşımları nedeni ile gözaltına alınıp tutuklanan gazeteci İdris Yılmaz, bu dosyadaki tutukluğunun 16 Mayıs’ta sona ermesine rağmen hakkında Şubat ayında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla açılan yeni bir soruşturma kapsamında tutuklama kararı verilmişti. Tutukluluğu süren Yılmaz’ın, yine Van’ın Erciş ilçesinde korucuların bir çocuğa şiddet uyguladığı görüntüleri haberleştirdiği gerekçesiyle “basın yoluyla iftira” iddiasıyla tutuksuz yargılandığı dava duruşması görüldü.

MA‘da yer alan habere göre; Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dördüncüsü görülen dava duruşmasına gazeteci Yılmaz, tutuklu bulunduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ( SEGBİS) ile katıldı.

Avukatlarının hazır bulunduğu, ailesinin izlediği duruşmaya şikayetçi olan korucular ise katılmazken, duruşma kimlik tespiti yapılması ile başladı.

Yılmaz yaptığı savunmasında önceki ifadesine ek olarak, “Ben gazeteciyim ve kamu yararına bir görev yürüttüm. Haberime konu olan kamu görevlileri, görevlerini kötüye kullanmıştır. Savunmasız bir çocuğa şiddet uygulamıştır. Yapmış olduğum haberin videosu ve kaynağı var ve bu haber görgü tanıklarının beyanları doğrultusunda iddia üzerine yapılan bir haberdir. Burada yargılanması gereken kişiler, o şahıslar olması gerekirdi. Fakat nedense yargılanan ben oldum. Yapmış olduğum haberin ‘Fikir ve Basın Özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilmesini istiyorum ve beraatımı talep ediyorum” dedi.

Yapılan savunmaların ardından mahkeme heyeti, gazeteci Yılmaz’a “Basın yoluyla iftira ve hakaret ettiği” gerekçesiyle 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Önceki

CHP'li Yarkadaş'tan Tezcan'a Çorlu göndermesi

Sonraki

Bedelli askerlik çıkıyor