Gazetecilik yaptığı için 6 aydır tutuklu bulunan İdris Yılmaz, cezaevinde 33 kilo verdi.

 

Evrensel’den Cansu Pişkin‘in haberine göre; yaptığı haberlerden dolayı hedef haline getirilen gazeteci İdris Yılmaz, 6 aydır cezaevinde. Elazığ Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Yılmaz’a mektupları verilmiyor, ailesiyle görüşemiyor. Avukatı Savaş Avcı, verilen cezalar ve verilmesi istenen cezalarla birlikte Yılmaz’ın 20 yılı aşkın hapis cezası ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Avukat Veysel Ok ise Yılmaz’ın yerel yöneticileri kızdıran haberleri nedeniyle hedef alındığını, iddianamesinin hala hazırlanmadığını hatırlattı.

 

Van Erciş’te yayın yapan Gazete Yaşam’ın kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni olan İdris Yılmaz, sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla 22 Ocak’ta tutuklandı. Tutuklandıktan sonra hiçbir hukuki gerekçe gösterilmeden Elazığ Cezaevi’ne sevk edilen Yılmaz’a dönük yargı baskısı bununla da sınırlı kalmadı. Cezaevindeki Yılmaz hakkında bu kez de “örgüt üyeliği” iddiasıyla şubat ayında yeni bir soruşturma başlatıldı. Yılmaz, 27 Nisan’da Erciş Cumhuriyet Başsavcılığı’nca SEGBİS ile ifadesi alındıktan sonra Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilerek ikinci kez tutuklandı. Afrin paylaşımı nedeniyle tutuklu yargılandığı davadan 16 Mayıs’ta tahliye edilen Yılmaz, daha önce de gazetecilik faaliyetlerinden dolayı hakim karşısına çıkmıştı. Yılmaz, iftira ve hakaret suçlamalarıyla yargılandığı 4 davanın 3’ünden ertelemeli ceza almış 1’inden ise beraat etmişti.

”Mektuplar gönderilmiyor”

Yılmaz’ın kardeşi Ömer Yılmaz  Elazığ Cezaevi’nde tecritte tutulan ağabeyini 7 aydır göremediklerini söyledi. Ekonomik koşulları imkan vermediği için görüşe gidemediklerini belirten Ömer Yılmaz, ağabeyinin Van’a nakli için Adalet Bakanlığı’na dilekçe gönderdiklerini, ancak henüz bir dönüş sağlanmadığını anlattı. Ailesi ve arkadaşları tarafından gönderilen mektupların ağabeyine ulaştırılmadığını söyleyen Ömer Yılmaz şöyle konuştu: “Haftalar önce gönderdiğimiz elbiseler de ulaştırılmamış. Cezaevini arayıp sorduğumuzda bize verdikleri cevap, ‘Köpeğe koklatıp öyle vereceğiz’ oldu.” Ömer Yılmaz, yalnızca iki haftada bir yapılan 10 dakikalık telefon görüşmesinde haber alabildiği ağabeyinin sağlık durumundan endişe duyduğunu söyledi. Ömer Yılmaz, ağabeyi tutuklu olduğu halde polisler tarafından evlerine baskın yapıldığını anlattı: “Polisler baskın yaptığında biz evde değildik. Kapıyı kırmışlar evde birçok şeye hasar vermişler. Polisler amcamı ve yengemi de darp edip, ‘İdris’e söyleyin akıllı olsun’ diye tehdit etmişler.”

”15 gün sonra diş doktoruna çıkabildim”
İdris Yılmaz, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’ne (MLSA) gönderdiği 14 Temmuz tarihli mektupta, hapishanede yaşadığı zorlukları anlattı. Mesafe ve maddi imkansızlıklar sebebiyle ailesinin görüşüne gelemediğini yazan Yılmaz, Elazığ Cezaevi’ne konulduğundan beri tek kişilik hücrede tutulduğunu ve tam 33 kilo verdiğini söyledi. Yılmaz, “Verilen yemekler gıda ihtiyacımı karşılamıyor. Geçtiğimiz gün diş ağrısı sebebiyle revire başvurdum ancak 15 gün sonra diş doktoruna çıkabildim.” dedi.

Önceki

Trump'tan İran'a sert sözler: Sonuçlarına katlanırsınız

Sonraki

Bülent Tezcan: Bedelli askerliğe destek vereceğiz