Yönetmen Erden Kıral, Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’ın sorularını yanıtladı. Kıral, röportajında hiç propaganda filmi yapmadığını söyledi.

Sinema işletmecileri ve yapımcılar arasında devam eden krize de değinen Kıral şu ifadeleri kullandı: Ben bağımsız sinemayı teslim edenlerdenim. Salon bulmakta zorlanıyoruz. Sanat eserini meta olarak gören anlayışla savaşmak zor. Kültür Bakanlığı, bağımsız sinemacılara büyük destek veriyor. Devletin çözüm için harekete geçmesini doğru buluyorum.

Yılmaz Güney, sizin sinema hayatınızda önemli bir dönüm noktası oldu…
Evet. Sinemaya devam etmem için beni ikna etti ama yıllar sonra sinema şevkimi kıran da kişi oldu.’Yol’u çekerken 26 gün sonra işime son verdi.O bir Yılmaz Güney filmi yapmak istiyordu ama ben kabul etmedim. İşime son verince sinema hayatımın bittiğini düşünmüştüm. Ama’Hakkari’de Bir Mevsim’i çektim. Paris’tey aşarken beni arayıp tebrik etti, helalleştik. Son konuşmamızdı onunla.

BUGÜNE KADAR HİÇ PROPAGANDA FİLMİ YAPMADIM

‘Hakkari’deBir Mevsim’ filminiz çok ödül dealdı yurtdışında…
Böyle filmlerbir daha kolay kolay yapılamaz çünkü o ruh yok artık. YılmazGüney, ‘Yol’laTürk sinemasına yurtdışı kapısını araladı. Ben de bu filmimle kapıyıdaha da açtım.80’lerde sinemamız birçok ülkede vizyon görüyordu,seviliyordu. Çünkü toplumsal filmler yapıyorduk. Sinemadagerçekçiolmak önemli.Filmlerle devrimyapamazsınız,sadece var olanaitiraz edersiniz.Bugüne kadarsinemada hiçbirideolojiye bayraksallamadım, propagandafilmi yapmadım. İdeolojilerebayrak sallayanfilmlerin toplumüzerinde etkili olduğuna inanmıyorum. Sinemamdainsanı ve toplumugerçekçi dille anlatmaya çalıştım.

MURAT HAN DOĞRU BİR TERCİH DEĞİLDİSinemaya dair ‘keşke’leriniz var mı?
Genel olarak yok ama ‘Vicdan’ filminde Murat Han doğru bir tercih değildi galiba. Nurgül Yeşilçay da, Tülin Özen çok başarılı oyuncular. Senaryo dışında rollerini geliştirmek için uzun süre doğaçlama çalışmışlardı. Bir de keşke Tarık Akan’ı Tuncel’in kararına rağmen oynatsa mıydım diye düşünürüm hala. Filme hava katardı. Ama Yaman daha çok oturdu karaktere. Tarık Akan da her zaman bir star havası vardı. Mesela ‘Kanal’ filminde acemi bir kaymakamı oynaması gerekiyordu ama starlık havasından dolayı bunu çok yansıtamamıştı perdeye. Yine de çok severim Tarık Akan’ın oyunculuğunu.

Önceki

Sakarya’da patlama!

Sonraki

Leyla Güven'den açlık grevi açıklaması