Dokuz8Haber’de gazeteci Şafak Timur’un şiddet gördüm açıklamalarının ardından başlayan tartışma güvencesiz çalışma ve yolsuzluk konularını beraberinde getirdi. Açıklamalara rağmen, sendikalardan bir açıklama gelmedi. Timur’un açıklamaları, medya tarafından da görülmedi. 

 

Süreç, kurumda çalışan gazeteci Şafak Timur’un eğitmeni tarafından 5 yıl önce şiddete uğradığını söylemesinin ardından başladı. Şafak Timur açıklamasında, 5 sene boyunca Dokuz8Haber’in hiçbir adım atmadığını dile getirdi.

Timur’un açıklamasının ardından Dokuz8Haber’den de bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Meslektaşımız gazeteci Şafak Timur’un yaşadıklarında dair üzüntümüzü paylaşır, süreci yakından takip edeceğimizi, kendisine ihtiyaç duyduğu her noktada destek olmaya hazır olduğumuzu da kamuoyu huzurunda bildirmek isteriz” denildi.

Timur bu açıklamanın ardından ise isim vererek bir açıklama daha yaptı. Timur’un açıklamalarında önemli iddialar da yer aldı.

Şafak Timur’un açıklamaları ile birlikte Dokuz8Haber’de çalışan bazı çalışanlar da istifa ettiğini duyurdu.  Gazeteci Eda Narin, istifa ettiğini duyurdu.

Narin’in ardından bir açıklama da İrem Afşin’den geldi.

İstifaların arından Dokuz8Haber’de bir süre çalışan gazeteci Mehmet Şafak Sarı da bir açıklama yaparak sadece kadına şiddetin olmadığını bunun yanı sıra “emek sömürüsü, sigortasız ve güvencesiz çalıştırılmanın” da olduğunu belirtti. Sarı, paylaşımında “Çok büyük AB Fonları içinde insanca yaşamı bile sağlayamayan çok komik maaşlar vardı” diye yazdı.

Önceki

Gerekçe Kur'an'la dalga geçmek: Akademisyen açığa alındı

Sonraki

Fatih Tezcan gazetecilerin isimlerini verdi: Belediye başkanlarını tehdit edip, para aldılar