Sık sık yaşanan problemlerle ismi anılan Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, son olarak tahtakuruları görülmesi sonucu bir katın tamamen boşaltıldığı iddiası ile gündeme gelmişti. Hastane yönetiminin yalanladığı olaya ilişkin CİMER’e şikayetler yağarken, şimdi
de Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde koltuk kavgası yaşandığı ve tahtakurularının da bu kavga nedeni ile bilinçli olarak hastaneye yerleştirildiği iddia edildi.

 

HABER MERKEZİ

Diyarbakır’ın ve bölgenin sağlık yükünü taşıması hedefi ile 2005 yılında yapımına başlanan ve 2010 yılında yapımı tamamlanarak açılan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, açıldığından bugüne kadar geçen sekiz yılda yaşanan problemler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Açılışın ardından önce şehre uzaklığı nedeni ile ulaşım problemi yaşanan hastanede ilk yıllarda yeterli teknik personel ve ekipman olmaması nedeniyle de sorunlar yaşanmıştı. Hastane ayrıca yağışların arttığı dönemlerde yaşanan su baskınları, patlayan kanalizasyon şebekesi nedeni ile oluşan sağlıksız durumlar ile gündeme gelmişti. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi son olarak ise hastanenin 6. katının görülen tahtakuruları nedeni ile boşaltılması ile gündeme gelmişti.

CİMER başvurusu var ama…

Hasta ve hasta yakınlarının yaşanan durum nedeni ile CİMER’E ulaştırdığı şikayetler ile durumun doğrulanmasına rağmen, hastane yönetimi iddiaların doğru olmadığını açıklamıştı. Yaşanan durumun rutin bir işlem olduğunu, tahtakurusu istilasının söz konusu olmadığını belirten hastane yönetimi; ilaçlamaların standart prosedür olduğunu belirtmişti. Hastane yönetiminin açıklamasına rağmen, hastanede ameliyat olan ve yatan hasta olarak  bulunanların tahtakurusu konusunda büyük huzursuzluk yaşadıkları öğrenildi. Öyle ki kimi hastaların kendi çarşaf ve battaniyelerini kendileri ile birlikte getirdikleri ve yaşadıkları huzursuzluğu gizlemedikleri öğrenildi.

Tahtakurularını bilerek mi getirdiler?

Hastanede tahtakuruları görülmesine dair ortaya atılan en önemli iddia ise tahtakurularının hastaneye bilerek yerleştirildiği iddiası. Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli bir personel tarafından aktarılan iddiaya göre, müdürlükte görevli üst düzey memurlar arasında mevcut müdür Mehmet Sait Avar’ın görevden alınması ve yerine bir başkasının atanması amacı ile gruplaşmalar yaşanmış durumda. Müdürlük bünyesinde bulunan memurların dört ayrı gruba ayrıldıkları, bu gruplardan birinin de Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Avar’ın görevden alınması için Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 6. katına tahtakuruları yerleştirdiğini iddia eden personel, grubun olayın duyulması için de basına haber verdiğini belirtti. Tahtakurularını yerleştirenlerin amacının Sağlık Bakanlığı’nın mevcut müdür Avar’ı görevden almasını sağlamak olduğunu belirten haber kaynağı personel, müdürlük için çabalayan grupların birbirlerini ‘FETÖ’cülük’ ile de itham ettiklerini belirtti. Tahtakurularını kimin yerleştirdiğini ismen bilmediğini dile getiren personel, bu durumun nedeninin koltuk kavgası olduğunu Diyarbakır’daki üst düzey birçok sağlıkçı tarafından bilindiğini belirtti. Uzun süredir koltuk kavgasının yaşandığı Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde üç grubun müdürlük koltuğunda oturan Mehmet Sait Avar’ın görevden alınmasını istediğini, bir diğer grubun ise Avar’ın koltuğunda kalmasını istediğini iddia eden personel, karşıt grupların her birinin AKP içerisinden destekçiler bulduklarını da belirtti.

Tartışmalar basına taşınmış durumda

Mehmet Sait Avar yönetimine karşı itirazlar olduğu iddialarının yerel gazetelerin gündemine taşındığı ve sağlık çalışanları arasında da gündemin önemli maddelerinden biri olduğu Diyarbakır’da bilinen bir durum. Öyle ki iktidara yakınlığı ile bilinen ve Diyarbakır’da yayın yapan Söz Gazetesi’nde yer alan bir yazıda Avar’ın müdürlüğe geliş süreci hakkında hakkında bilgiler veriliyor ve Diyarbakır’da yaşanan sağlık sorunlarının sorumlusu olarak gösteriliyor. Yazıda Avar’ın cemaat ile işbirliği olduğu imasına yer verilirken, geçtiğimiz yıllarda da Diyarbakır’da sağlık alanında koltuk kavgalarının yaşandığı aktarılıyor.
(Yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz)

http://www.diyarbakirsoz.com/yazarlar/dsoz/sait-avar-nereden-kosuyor-10366

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’nde yaşanan koltuk kavgalarını AKP’ye yakınlığı ile bilinen ve daha önce FETÖ soruşturması nedeni ile de gözaltına alınan Zihni Çakır da sosyal medya hesabından attığı tweetler ile de doğrulamıştı. Öyle ki AKP Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker’in Avar’a destek verdiğini belirten Çakır, Eker’e sorumluluk çağrısı yapmıştı.

 

Avar ve karşıtları hakkında iddialar ve tartışmalar devam ederken, sağlık müdürlüğünde yaşanan koltuk kavgasına bir hastanenin alet edilip edilmediği sorusunu yönelttiğimiz il sağlık müdürlüğü yetkilileri ise sorularımızı cevapsız bırakmayı tercih etti. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi hasta kabulüne devam ederken, konunun kesin bir çözüme ulaştırılıp ulaştırılmadığı, Sağlık Bakanlığı’nın konuya müdahil olmadığına ilişkin ise bir bilgi edinilemedi.

Önceki

Atilla Taş ve Murat Aksoy'un cezası onandı

Sonraki

Görüntü Kaşıkçı'ya mı ait?