Cumartesi Anneleri’nin kayıplar için bir araya gelmesinin 700. haftasına özel Ahmet Kaya’nın ‘Beni Bul Anne’ şarkısını seslendiren sanatçı Ceylan Ertem “Duyarsız sanatçılar için ne yaparsanız yapın çok zor oluyor. Kendi çalan söyleyen insanları etkilemeyecektir bunlar. Gençlerin, habersiz olanların hayatlarını değiştirebilirsek ne mutlu” dedi. 

 

BirGün’den Burak Abatay’ın haberine göre; Cumartesi Anneleri, 25 Ağustos’ta kayıplar için 700. kez bir araya gelecek. 23. yılını geride bırakan direnişin 700. haftasına yapılan çağrı kapsamında sanatçı Ceylan Ertem ve kayıp yakınları bir araya gelerek Ahmet Kaya’nın direniş için yazdığı ‘Beni Bul Anne’ şarkısını seslendirdi.

Ceylan Ertem ve kayıp yakınları, 23 yıl önce Ahmet Kaya’nın yazıp söylediği Beni Bul Anne şarkısını söyledi. Şarkıya çekilen video ise sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. Cumartesi Anneleri ile Sezen Aksu’nun ‘Cumartesi Türküsü’ adlı eseriyle tanıştığını söyleyen Ertem, böyle bir teklifin kendisine gelmesiyle beraber hemen kabul ettiğini ifade etti. Ertem, Cumartesi Anneleri’nin direnişiyle tanışıklığını ve projeyi şu sözlerle anlattı:

1999 yılında Sakarya’dan müzik okumak için İstanbul’a geldim. Ve okulum da İstiklal’deydi. Bu sebeple her Cumartesi o annelerin önünden geçiyordum. Onların o direnişi ve acısına çok yakından şahit olmuştum her defasında. Beni her zaman etkilemiştir Cumartesi Anneleri’nin direnişi. Böylesi bir teklif gelince de hemen kabul ettim. Beni Bul Anne şarkısını, Ahmet Kaya’nın adını duyunca da zaten çok sevindim. Gülten Abla, Ahmet Kaya’nın şarkıyı okuduğu orijinal altyapısını gönderdi. Yeniden çalınmadı yani şarkı. Video klibi de kayıt gününden, Cumartesi Anneleri’nin direnişinden ve Ahmet Kaya’nın A Takımı’ndan alınan görüntülerden oluşturuldu. Küçük Ceylan’ın Sezen Abla’sından öğrendiği Cumartesi Anneleri umarım başkaları için de bir şeyler olabilir. Umarım genç insanlar da, Cumartesi Anneleri’ni bilmeyen, tanımayan insanlar da böyle etkilenir.

Duyarlılığın halk üzerinde oluşturması daha önemli. Duyarsız sanatçılar için ne yaparsanız yapın çok zor oluyor. Kendi çalan söyleyen insanları etkilemeyecektir bunlar. Zaten duyarlılığı olan sanatçı abilerimiz, ablalarımız zaten her fırsatta Cumartesi Anneleri ile bir araya geliyor. Gençlerin, habersiz olanların hayatlarını değiştirebilirsek ne mutlu.

Önceki

AK Parti'den erken seçim çıkışı

Sonraki

Veli Saçılık'tan Demirtaş'a açık mektup