Ayhan Bilgen: Görevimi bırakıyorum.

 

Fırat Yeşilçınar

 

HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Roboski Davası’nda partisinin üzerine düşen görevi yapmadığını söyleyerek görevini bıraktı. Medyablok’a konuşan Bilgen, ”Roboski Davası benim için özel bir şey ifade ediyor. Bu davanın sonuçlarından kendimi sorumlu tutuyorum” dedi. Bilgen, partinizdeki görevi mi bırakıyorsunuz sorumuza, ”evet” yanıtını verdi. Öte yandan Bilgen, yarın HDP’de bu konuya dair bir basın açıklaması yapacağını da ekledi.

 

Veli Encu: Asıl sorumlular ise hala suskun

Konu ile ilgili görüştüğümüz Veli Encu ise şu ifadeleri kullandı:

Asıl sorumlular ise hala suskun. AİHM in gerekçeli kararında Şırnak baro başkanının ismi açıkça geçmekte. Hem ailelerin hem de kamuoyunun tepkilerine sessiz kaldı.

 

28 Aralık 2011’de, Şırnak’ın Uludere ilçesindeki Ortasu/Roboski ve Gülyazı/Bujeh köylerinden 28’i aynı aileden 34 kişi savaş uçaklarının bombardımanıyla öldürüldü. Genelkurmay Başsavcılığı olayla ilgili takipsizlik kararı verdi.

Katliamla ilgili son olarak Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru reddedilince 281 başvurucu, yaşam hakkı ihlali başta olmak üzere hak ihlalleriyle ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

AİHM, “avukatların belgeleri iki gün geç yolladığı” gerekçesiyle Roboski katliamıyla ilgili yapılan başvuruyu AYM’nin reddettiğini gerekçe göstererek kendisine yapılan başvuruyu “kabul edilemez” buldu.

 

Önceki

''EYT'lilere seçimlerden önce sürpriz olabilir''

Sonraki

''Sanırım Kaşıkçı’nın öldürüldüğü an’a dair ses kayıtları bugünden itibaren yayınlanmaya başlayacak''