Aydınlık yazarı Rıza Zelyut, Osman Kavala ile ilgili yazılarından dolayı yazılarına son verilen Bartu Soral üzerinden Cumhuriyet gazetesine tepki gösterdi.

 

Aydınlık yazarı Rıza Zelyut’un yazısı şöyle:

Yönetimi değişen Cumhuriyet gazetesinin eski tas eski hamam olduğu; gazetenin yeni yazarlarından Bartu Soral’a karşı bu gazete içinde başlatılan linç kampanyası ile ortaya çıktı. Bartu Soral, bir yazısında Osman Kavala’yı tutan yayınları eleştirince kıyamet koptu. Amerikancılara sonuna kadar fikir özgürlüğü getiren Yeni Cumhuriyet, Bartu Soral’ı ipe çekti.

Ne yaptı Bartu Soral? Osman Kavala’nın Ergenekon ve benzer AKP-FETÖ kumpaslarına arka çıkan bir ekibin önde gelenlerinden olduğunu hatırlattı.

Haksız mı? Eğer AKP hukuku bugün bir saray sopasına çevirmişse bunda Osman Kavala ile ona benzeyen sözde liberallerin büyük katkısı olmuştur. Şimdi çıkıp “Ama ben yargılama sürecinde şuna şuna itiraz ettim!” demesi Osman Kavala’nın kumpasçılarla dayanışma içerisinde olmadığını göstermez.

Hatırlayın: Bunlar, o günlerde aralarında benim de olduğum ulusalcı aydınları, gazetecileri, STK temsilcilerini katil gibi gösteriyorlardı. Güya Hrant Dink’i bizler öldürtmüştük! Kendilerine “Hrant’ın Arkadaşları” diyen bu ekip bu yaygaralarla cinayeti işleten FETÖ’nün polis şeflerini ve o alçak örgütü gizliyordu.

Hatırlatalım ki o beğenmedikleri eski Türkiye’de bırakın Osman Kavala’yı, hiç kimse bu kadar uzun süre iddianamesi yazılmadan hapiste tutulmuyordu. Peki, AKP’nin Yeni Türkiye diye övdüğü şu Orta Çağ Türkiyesinin mimarlarından birisi de Osman Kavala ve arkadaşları değil midir?

Bartu Soral, bu gerçeğin altını çizince niye saldırıyor ona Cumhuriyet Gazetesi yazarları? Bu riyaya bakınca benim de kusmam geliyor…

Bartu Soral’ı eleştiren sözde liberalleri geçtim de Emre Kongar ve Orhan Bursalı gibilere soruyorum: Sizin o yazar arkadaşınız, 29 Ekim’de marşlarla yürüyen Atatürkçü gençliğe, “Kemalistlerin sesi mezardan geliyor!” diye ağır hakaretler ederken Bartu Soral’a saldırdığınız gibi ona da saldırdınız mı? Peki AKP’nin iktidara gelişini “2002 Devrimi!” diye selamlayan o yazarı Cumhuriyet gazetesine Bartu Soral mı getirdi?

Engin Aydın gibi FETÖ destekçisi, Ergenekon tamtamcısı, Erdoğan ağzı ile Beşar Esad’a saldıran birisini neden eleştirmediniz?

Söyler misiniz? Yazdığınız gazeteden Mehmet Faraç, Bedri Baykam, Alev Coşkun, Coşkun Özdemir, Ümit Zileli gibi Kemalist yazarlar atılırken ne yaptınız?

Ey kıdemli Kemalistler! Bartu Soral’ı susturmakla Suriye’nin kuzeyindeki Amerikancı güçlerin yanına savrulduğunuzu görmüyor musunuz?

Etnikçi terör örgütüne yaklaşarak AKP’yi yeneceğini sananlara, TBMM’deki oylamalarda AKP-HDP işbirliğini yeniden hatırlatırım.

Önceki

Aydınlık yazarı: İyi Parti'nin önergesine HDP-MHP ret oyu vermiş

Sonraki

Bucak'a selam gönderen askerler hakkında soruşturma başlatıldı