Sık sık hak ihlalleri ve işçi ölümleri ile gündeme gelen üçüncü havalimanı protestosunda gözaltına alınarak tutuklanan İnşaat İşçileri Sendikası yöneticisi Anıl Deniz Gider, koğuşlarda yer olmadığı için mescid adı verilen bir alanda uyuduğunu söyledi.

 

Fırat Yeşilçınar – İSTANBUL

İnşaat İş Sendikası yöneticisi Anıl Deniz Gider, üçüncü havalimanı inşaatında işçiler tarafından başlatılan protestoda gözaltına alınmıştı. Günlerce kendisinden haber alınamayan Gider, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Gider ile avukatı aracılığı ile medyablok’a cezaevi koşullarını anlattı.

Cezaevlerinin sürekli hak ihlalleri ile gündeme geldiğinin altını çizen Gider, cezaevinde yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
‘’Bugün bizim karşılaştığımız durumda bundan ibaret. Silivri 6 No’lu Kapalı Cezaevi’nde uyuşturucu suçundan tutuklu ya da hükümlüler var. Ben ve iki arkadaşım burada kalıyoruz. Koğuşların kalabalık olmasından, ihtiyaçlarımız yerine getirilmiyor. Bir mahkum tahliye edildiğinde mescid dediğimiz alandan kalkıp, bölmeye geçme şansımız doğuyor. Bir koğuşta 7 adet bölme var. Normalde 7 kişilik koğuş düzeni var. Bugünki sayımız 41’e ulaştı. Koğuşun kalabalık olmasından dolayı, bölmede ranza boşluğu olmadığından, mescid adını verdiğimiz yerde verilen yatağı serip öyle uyuyoruz. Ya da dinleniyoruz.’’

Kendisine gönderilen kitapların da geç verildiğini söyleyen Gider, ‘’İstediğimiz kitaplar ise elimize zor ulaşıyor. Hele kargo ile gönderilirse vay halimize Buradaki arkadaşlar 2 ayı bulur diyor’’ dedi. Gider son olarak, koğuşların ilaçlanmamasından dolayı hastalıkların rahatlıkla yayıldığını söyledi.

Önceki

Arda Turan'a dava

Sonraki

KESK'te ne oluyor?