Pazar günü oldukça kalabalık bir topluluk oluşturduk İstanbul- Kadıköy’de..Akın akın geldik bir heyecan ve isyan duygusuyla meydana. Sanıyorum hepimiz karmaşık duygular barındırıyorduk ruhumuzda.
Kızgınlık, isyan, sevgi, hüzün..Kocaman bir sarmal oluşturmuş kalbimizin tam ortasına oturmuştu. Bir de endişe vardı belirsizlikten kaynaklanan ve her zaman gizemini koruyan. Oysa ki gerçekler bu derece açıkken, netken üstelik son hız yaşanmaya devam ederken.. Sorgulamadan, sormadan duramadığım ne çok yanlış var bu ülkede..Sığınmacılar, cahiller kanunları hiçe sayan kişi ve kurumlar.. Bunlara dur demeyi bilemeyen hukuk, önü ardı kesilmeyen kayıplar, sapıklıklar, doğa katliamı.. Nereye varacağız bu şekilde? Ne elde edeceğiz? Ya da ne elde edilmeye çalışılıyor?

Varolan bir yasa var, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası.ve bir sürü maddesi var bu yasanın.. Şimdi de değiştirilip bazı maddelerine ekler yapılmaya çalışılıyor, düşüncesizce yaşamı, yaşam hakkını hiçe sayarak.
Bir sebebi var tabi ki, yapmadıkları uygulamaları hayvanlara ödetmek amaçları. Sıra evdekilerede gelecek. Sayı belirlenecek izin verilmeyecek.. Böylece “Uygar”bir ülke olacağız.. yok edeceğiz ve masumların kanıyla hayat bulacağız..bu mantık yoksunu yasa teklifiyle varmak istedikleri “uygarlık”seviyesi aslında yerlerde farkında değiller.

Diğer taraftan Galatasaray’da toplanıp Taksime yürüyüşe geçen ve şiddete hayır diyen kadınlara sıkılan biber gazları ve gösterilen şiddet ne anlama gelmektedir.?? Birbiri ile bağdaşmayan konuşmalar ve uygulamalar.. Ne kazandıracak bu yasa? Kadınlara gösterilen şiddet? Uygulanmayan kurallar, yapılan yanlışlar, yaşanılan kayıplar.. Nasıl bir düzenden bahsetmekteyiz? Uluslararası anlaşmalara imza atıp yok etmekteyiz, kitabına uydurup yanlışa devam ederek geleceği karartmakta,yarınları tehlikeye atmaktayız.. İçeriği hakkında ufacık bir açıklama bile alamadığımız bir yasa değişikliğini hangi mantık, sağduyu ve bilgi kabul eder?? Dayatmalara son verilmedikçe biryere varılamayacağı açıktır.. Bu arada hayvana, kadına, yeşile uygulanan şiddet son hız devam etmektedir… Vahşi hayvanlarımız avcılık tehdidinde, parasını veren düdüğü çalar misali para karşılığı öldürülmektedir. Canlı hayvan ticareti bir nebze azalsada et ithali devam etmekte, deneylerde canlı hayvanlar kullanılıp öldürülmekte, üniversiteler veteriner fakültelerinde uygulamalı ders adı altında sağlıklı ve canlı hayvanlar yok edilmektedir.Bunların açıklaması nedir?? Bir arpa boyu yol alamadığımız her bir gelişme yaşanan her gerçek hepimizi geri götürmekte yanlışa yanlış eklemektedir. Lütfen yaşananları bilerek değerlendirmeyi biliniz.. Yaşanan her bir gerçek yarınlar için yatırımdır.. Doğru yada yanlış.. Yanlışların çok olmadığı bir geleceğe…

Önceki

Avlu dizisinden Sevda Dalgıç açıklaması

Sonraki

''AK Parti içindeki bazı ekipler akıl almaz yöntemler kullanıyor''