180 bin sandıkta Türkiye tarihinin en kritik seçimi yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı için altı adayın yarıştığı seçimlerde 13. cumhurbaşkanı seçilecek. Yüzde 50+1 oy alan Cumhurbaşkanı olacak. Eğer hiçbir aday bu orana ulaşılamazsa Cumhurbaşkanlığı seçimleri 8 Temmuz’da tekrar edilecek. En çok oy alan Cumhurbaşkanı olacak.

Dakika dakika gelişmeler şöyle:

01:15: İnce yarın basın toplantısı yapacak

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, saat 12:00’de basın toplantısı yapacak. Açıklama CHP Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

01:00: İnce: Erdoğan’ın kazandığını kabul ediyorum

Yüksek Seçim Kurulu’nun geçici seçim sonuçlarını ilan etmesinden sonra açıklama yapacağını duyuran CHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, FOX TV’ye mesaj gönderdi. İnce, “Tabii ki adil bir yarış değildi ama Erdoğan’ın kazandığını kabul ediyorum” dedi.

FOX TV’den İsmail Küçükkaya’nın Whatsapp’ta sorularını yanıtlayan İnce, 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarına ilişkin olarak yarın açıklama yapacağını duyurdu.

00:51: Tezcan: Vatandaşlarımız tahriklere kapılmamalı

Seçim sonuçları ile ilgili bir açıklama da CHP’den geldi. Tezcan konuşmasında, ”Sonuçlar toplanmaya devam ediyor. Sonuçların toplanmasını takip edeceğiz. Yüksek Seçim Kurulu açıklama yapana kadar sonuçları toplamaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımız tahriklere kapılmamalı” ifadelerini kullandı.

00:45: HDP: Oylarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz

HDP de seçim sonuçlarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

”Bizler yarından itibaren toplanıp, seçimde yapılanları raporlayacağız. Kampanya süreci boyunca çok sayıda saldırıya maruz kaldık. Biz burada seçmenlerin iradesine sahip çıkarız. Kesin sonuçlar açıklanana kadar oylara sahip çıkacağız. Herkese çağrımızdır, demokrasi nöbetinde kalmaya devam edelim. Bu sonuçlara inanmıyoruz. Oylarımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

00:30: CHP önünde ‘yönetim aşağı’ sloganları

Cumhurbaşkanlığı ve genel milletvekili seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarının belli olmasının ardından CHP Genel Merkezi’nin önüne giden partililer, “Yönetim aşağı” sloganları attı.

23:08: İnce, YSK’nin seçim sonuçlarını açıklamasının ardından açıklama yapacak

CHP’den edinilen bilgiye göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) geçici seçim sonuçlarını ilanını müteakip açıklama yapacak.

23: 00: Erdoğan: Kısıklı’daki organizasyonu iptal edelim

Erdoğan Ankara’da balkon konuşmasını yapıyor. Kısıklı’da toplanan kitleye seslenen Erdoğan, organizasyonun iptal edilmesini gerektiğini söyledi. 

22:33: Cumhurbaşkanı Erdoğan: Cumhurbaşkanı adaylarını kutluyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim sonuçlarını değerlendirdi. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Bize oy veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Cumhur ittifakı Meclis çoğunluğunu aldı.

Seçimlerin ülkemizin her yerinde olgunluk ile tamamlanmasından gurur duyuyorum.

Seçime katılan tüm cumhurbaşkanı adayları ve milletvekillerini kutluyorum.

22: 07: Bülent Tezcan: Seçimler 2. tura kalmıştır

Bülent Tezcan yaptığı açıklamada, seçimlerin 2. tura kaldığını ileri sürdü. Sandıkların yarıdan fazlası daha açılmadı. Müşahitlerimiz ıslak imzalı tutanakları alarak sisteme giriş yapıyor. Geride henüz 40 milyon oy açıklanmadı. Yüzde 70 ile açılış yapan Anadolu Ajansı yüzde 52’ye indi. Hiç kimse erken davul zurna çalmasın.

 

21:20: Muharrem İnce: Sandıkları terk etmeyin

İnce’den seçim sonuçlarına ilişkin bir açıklama geldi. İnce’nin Twitter açıklaması şöyle: ”Sandık görevlisi arkadaşlarım; an itibariyle YSK’nın sisteminde sandıkların yüzde 37’si açılmış gözükmektedir. Televizyonlarda ise Anadolu Ajansı kaynaklı sandıkların yüzde 85’inin açıldığı yönünde haberler yapılmakta/sonuç açıklanmaktadır. Sandıkları terk etmeyin!”

20:42: HDP barajı aştı

AA verilerine göre HDP barajı aştı. 10.04 oy alan HDP’nin şimdilik 63 vekil çıkaracağı belirtiliyor.

 

20: 09: Meral Akşener: Sandık başında bekliyoruz

Seçim sonuçlarına ilişkin bir açıklama da İYİ Parti Genel Başkanı ve İYİ Parti cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’den geldi. Twitter üzerinden açıklama yapan Akşener şunları söyledi:

”Görevli ve müşahit kardeşlerim, sandıklarımızdan ayrılmıyoruz! AA’nın manipülatif sonuçlarından bağımsız, sandıklara son ana kadar sahip çıkıyoruz! Islak imzalı ve mühürlü nüshaları alana kadar sandık başında bekliyoruz!”

19:57: Canan Kaftancıoğlu: İnce’nin oyu 43. 55

Sizim sistemlerimizde yüzde sandıkların yüzde 20’si girilmiş. Bizim verilerimize göre Muharrem İnce’nin oyu 43.55,  Erdoğan’ın oyu ise 44. 95.

 

19:27: Muharrem İnce: Anadolu Ajansı manipülasyon yapıyor

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce açıklanan sonuçlara ilişkin açıklama yaptı. İnce Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı:

”Anadolu Ajansı manipülasyon yapıyor, Erdoğan’ın yüksek oy aldığı yerlerin sonuçlarını öncelikli veriyor. Sandık görevlilerimize sesleniyorum moralinizi bozup asla sandıkları terk etmeyin.”

19:13: Bülent Tezcan: AA yüzde 70.72 ile başladı

AA’nın hangi rakamlarla çıkacağını biz biliyorduk. AA, yüzde 70.72 ile başladı. Bu gösteriyordu ki AA, yüzde 70 ile açıp, 50 buçuğa fitler. Ama öyle yağma yok. Ama sobelendiler. Buna fırsat vermeyeceğiz. Bu seçimin sonucu belli. Muharrem İnce kazanacak, Tayyip Erdoğan kaybedecek. Vatandaşlarımız ilçe seçim kurulu önlerine gitsinler.

 

18: 52: CHP verileri YSK ile tutmuyor

 

Sözcü’de yer alan haberde ise CHP sonuçları ile YSK verilerinin birbirini tutmadığı ilerisi sürüldü. CHP verilerine göre, Erdoğan yüzde 45, İnce ise yüzde 41 oranında..

18:50: İlk sonuçlar gelmeye başladı

Anadolu Ajansı’ndan ilk veriler gelmeye başladı. AA’nın ilk sonuçlarına göre, Cumhur ittifakı 54, 71, Millet ittifakı 44.45, HDP 10,01

 

18.45 – YSK, seçim sonuçlarına ilişkin yayın yasağını 18.45’te kaldıracak.

 

Önceki

Erzurum Karaçoban’da kavga: İYİ Parti ilçe başkanı yaşamını yitirdi

Sonraki

Akşener'in açıklama yapacağı tarih belli oldu