Tutuklu gazeteci Hicran Urun, Bakırköy Cezaevi’nde günlerce kan kusan bir tutukluya tüberküloz teşhisi konduğunu bildirdi. Urun, virüsün solunum yoluyla geçtiğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Kapatılan Özgürlükçü Demokrasi editörü Hicran Urun, tutuklu bulunduğu İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden gönderdiği mektupta, cezaevinde yayılan virüse dikkat çekti. Jinnews’te yayınlanan mektupta Urun, aynı koğuşta kaldıkları tüberküloz (verem) hastası Süreyya Bulut’un tedavisinin aksatılması nedeniyle yaşananları aktardı. Urun, koğuştaki diğer kadınlara yapılan testlerde de 5 kişinin daha aynı virüsü taşıdığını öğrendiklerini aktardı.

‘’Süreç uzatılıyor’’
Kesin test sonuçlarının öğrenilmesi için verilen dilekçelerin yanıtsız kaldığını kaydeden Urun, şu ifadeleri kullandı:
“Yaklaşık 2 ay önce koğuşumuzda bulunan Süreyya Bulut arkadaşımız 6 gün boyunca kan kustuktan sonra ısrarlarımız sonucu hastaneye götürülmesiyle tüberküloz (verem) hastası olduğunu öğrendik. Tüberküloz, solunum yoluyla bulaşabilen bir hastalık olduğu için koğuşumuzda bulunan herkes bu virüsü taşıyor olabilirdi. 2 ay önce sayımız 30’un üzerindeydi. Hızlıca koğuşa tüberküloz testi yapılması gerekirken, bu süreç ancak yeni sonuçlandı. Buna göre koğuşta 5 arkadaşımızın daha aynı virüsü taşıyor olabileceği söylendi. Ancak kesin sonuçlar için de yeni test yapılması gerekiyor. Fakat onun da ne zaman yapılacağı belli değil. Bu süreçte bizlerin bu virüsü kapma ihtimali çok yüksek çünkü solunum yolu ile dahi bulaşabiliyor. Cezaevi test sürecini bilinçli olarak uzatıyor. Arkadaşlarımızın bu hastalığı kapmış olup olmadığına dair test yapılması için verdiğimiz dilekçelere de yanıt verilmedi..”

Önceki

‘ABD, Erdoğan'ı destekleyen sanayicileri kara listeye alabilir’

Sonraki

HDP’den Erdoğan’a yanıt: Hedef şaşırtma hamleleri yapılmaktadır