Suudi Arabistan hükümetine yakın Al Arabiya televizyonu, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın oğlu ve hukuk danışmanı ile konuştu.

 

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ülkesinin İstanbul’daki başkonsolosluğunda öldürüldüğü suçlamasını reddeden Suudi Arabistan, medya atağına geçti. Suudi hükümetine yakın Al Arabiya kanalı, Kaşıkçı’nın büyük oğlu ve hukuk danışmanı ile söyleşiler yapıp, ailenin cinayet suçlamasına inanmadığın öne sürdü.

Buna göre, Cemal Kaşıkçı’nın büyük oğlu Salih Kaşıkçı ‘meselenin şahsi ve siyasi çerçeveden uzak olduğunu’ söyledi. Dubai merkezli Al Arabiya, Salih Kaşıkçı’nın ‘yabancı tarafların babasının kaybolmasını politize etme girişimlerini kınadığını ve tamamen kabul edilemez bulduğunu’ yazdı. Salih Kaşıkçı’nın, ‘Suudi yetkililerle işbirliği içinde olduklarını’, ‘inandırıcı bilgiler istediklerini’ ve ‘sadece resmi Suudi soruşturmasının gerçeği ortaya çıkarabileceğini’ söylediği belirtildi.

Habere göre, ünlü gazetecinin oğlu, babası ile en son Washington’dayken görüştü. Salih Kaşıkçı’nın “Türkiye’de olduğundan ve son seyahatinden haberim yoktu” dediği belirtildi. Al Arabiya’nın haberine göre, Salih Kaşıkçı babasının nişanlısı olan Hatice Cengiz’i de tanımadığını söyledi. “Bu kadını tanımıyorum ve kendisini sadece medyadan duydum” dediği belirtilen Salih Kaşıkçı, Hatice Cengiz’den babasının durumunu medya üzerinden sorgulamamasını da istedi. Buna göre Salih Kaşıkçı, “Onun ailesi biziz ve hangi koşullarda kaybolduğunu biz soruşturur, onu biz ararız” ifadelerini kullandı.

Kaşıkçı’nın ailesinin iktidara yakın medya tarafından konuşturulması, olası bir cinayetin üstünün kapatılmaya çalışıldığı yorumunu da beraberinde getirdi.

Önceki

''Cesedini parçalayıp yok ettiler''

Sonraki

Kaşıkçı'nın son görüntüleri