HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı ve Kocaeli Valiliği’nin intihar ederek yaşamına son veren İsmail Devrim ile ilgili yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. 

 

Fırat Yeşilçınar – medyablok

 

Kocaeli’nde, lise birinci sınıf öğrencisi oğluna okul kıyafeti alamayan İsmail Devrim, geçtiğimiz günlerde evinin banyosunda kendini asarak hayatına son verdi. İsmail Devrim’n pantolonundan 20 lira çıkarken, olayla ilgili jandarma ekipleri soruşturma başlattı. Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Başsavcılığı ise yaptığı açıklamada, İsmail Devrim’in iş bulamadığı için değil, bunalıma girdiği için yaşamına son verdiğini ileri sürdü.

Kocaeli Başsavcılığı’nın açıklaması, Kocaeli Valiliği’nin açıklaması ve İsmail Devrim’in intihar gerekçesini HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile konuştuk. Medyablok’a konuşan Gergerlioğlu, Başsavcılık ve Valilik tarafından yapılan açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

 

İsmail Devrim’in intihar etmesine neden olan olayı ise Gergerlioğlu şu sözlerle aktardı: 

”Lise 1’e giden oğlu Y.D’ye okul kıyafetinin üstünü alıp altını alamamışlar. Çocuk eşofmanla okula gitmiş, çocuk hocası tarafından derse alınmayıp yok yazılmış. Akşam eve üzüntüyle gelip olayı anlatınca baba çok üzülmüş ve cebindeki son parayla Gebze’ye gidip pantolonu almış. Eve geldiğinde çok üzgünmüş. ‘Çocuklarıma bir pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum ki’ demiş. ‘lambaları, televizyonu kapatın erkenden uyuyacağız’ demiş. Kurban Bayramı sonrası motosiklet kazasında kolunu kırmış, sık sık aynada koluna bakıp ‘ ben artık çalışamayacağım, ekmek getiremeyeceğim’ diye dertlenirmiş. Anlaşılan çalışamama durumu onu çok üzmüş. Kredi ödemeleri varmış. Bu olay son damla olmuş ve sabah banyoda kendini asmış.”

 

”Olayın üstünü kapatmaya çalışıyorlar”

Kocaeli Valiliği ve Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamalara da değinen Gergerlioğlu, ”Valilik, ve Başsavcılık tarafından yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Telaşla yapılan açıklamalar. Eşi bu ifadeleri vermiş. ”Tekrar sorgulanacaksın” denince ‘yine aynısını söyleyeceğim çünkü olay böyle’ demiş. Aile Balıkesir’de cenazeyi toprağa vermiş, henüz Kocaeli’ne dönmemişler. Olay vicdan sızlatan bir dram maalesef. Siyasi açıdan yetkililer tüm güçleriyle olayın üstünü kapatmaya çalışıyorlar” dedi.

Önceki

İsmail Devrim protestosuna müdahale

Sonraki

Cem Küçük öldürülen gazetecileri sordu: Bizde olsa dünya ne tepki verirdi?