Trans kadın, Hande Kader’in cesedi 740 gün önce Zekeriyaköy’de tanınmaz halde bulunmuştu.

Cinsel istismara uğradıktan sonra yakılan ve tanınmaz haldeki cesedi iki yıl önce Zekeriyaköy’de ormanlık alanda bulunan 23 yaşındaki trans kadın Hande Kader cinayetinin üzerinden 740 gün geçti. Kader cinayetinin iddianamesi ise üzerinden geçen yaklaşık iki yıla rağmen hâlâ hazırlanmadı.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre; Hande Kader cinayeti için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, görevli savcı, Kader’in yakın arkadaşlarının ifadelerine başvurmuş ve Kader’in cesedinin bulunduğu yerdeki baz istasyonu kayıtlarını talep etmişti. Ayrıca Şişli civarındaki MOBESE kameraları incelenmişti. Ancak olayın üzerinden 740 gün geçmesine rağmen henüz bir iddianame hazırlanmadı. Bu durum, diğer trans cinayetleriyle benzer şekilde bu dosyanın da faili meçhul dosyalar arasına gireceği endişesine sebep oldu.

Hande Kader, 2015 yılında Taksim’de düzenlenen Onur Yürüyüşü sırasında, polis eylemcilere saldırdığında TOMA’nın karşısına oturarak direndiği anlarla hafızalarda yer edindi. Bu direnişinden tam bir yıl sonra 6 Ağustos’ta kayıp olduğu öğrenilen Kader’in cansız bedenine ise 13 Ağustos günü Zekeriyaköy’de yol kenarında ulaşıldı. Tanınmaz halde olan cesedi arkadaşı tarafından teşhis edildi ve cinayetle ilgili soruşturma başlatıldı. Ancak üzerinden geçen 740 güne rağmen ilerleme kaydedilemedi.

Önceki

Selçuk, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü'nü görevden aldı

Sonraki

ABD'den Brunson'a ziyaret