Kuzey Marmara Otoyolu’nun Kocaeli Gebze kesimindeki viyadük çalışmaları sırasında beton blok işçilerin üzerine düştü. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, bir bağlantı sorunundan bahsetti. Dev Yapı-İş Sendikası üyesi Hasan Oğuz, beton kurumadığı için çökmenin meydana gelme ihtimali olduğunu söyledi. 

 

Fırat Yeşilçınar

Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında Gebze Tavşanlı mevkiinde yapılan 7 nolu viyadük inşaatında çökme meydana geldi.

Kazaya ilişkin konuşan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, ”Viyadük başlık ayağı montajının yapıldığı sırada gerçekleşen çökme sonucu yaklaşık 30 metre yükseklikte bulunan viyadükte çalışan 5 işçi enkazın altında kaldı. Elim bir kaza oldu. Türkiye’nin en büyük viyadüklerinden bir tanesi. Kalıplardan biri çökmesiyle işçiler de düşüp, beton blok altında kaldı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Beton bloklar kırılıyor, kırılması biraz zaman alacak. İnşallah can kaybı olmadan kurtarmayı diliyoruz. Köprülerde, viyadüklerde uzun bloklar vardır ancak bu öyle değil. Bu sistem farklı bir sistem. İki kolon arasında, beton dökülüyor, kuruyor, 1-2 metre daha yürüyor. Ortada buluşup iki blok arasındaki bağlantıyı sağlıyorlar. Kalıpta bir bağlantı hatası olabilir, teknik hatadan kaynaklanan bir şey. Yoksa viyadükün normalde çökmemesi lazım. Artık son noktaya gelmişlerdi, son aşamaya yaklaşmıştı, bitmiş olacaktı” dedi.

Medyablok’a konuşan Dev Yapı-İş Sendikası üyesi Hasan Oğuz ise betonların kuruma anının mevsimlere göre değiştiğini söyledi. Oğuz, ”Eğer bir beton düşmesi söz konusu ise bunun nedeni betonun kurumaması olabilir. Çünkü kış aylarında ve yağmurlu havalarda beton geç kurur. Beton kurumadan bir işlem yapmışlarsa bundan dolayı da bir çökme yaşanmış olabilir” diye konuştu.

Kocaeli Valisi: Şu an çıkarılan herhangi bir cenaze söz konusu değil

​İhbar üzerine olay 112 Acil ve itfaiye ekipleri geldi. İşçilerin enkazın altından çıkarılması için çalışma başlatıldı.

İşçilerin kurtarılması için süren çalışma kapsamında iki işçinin cenazesine ulaşıldığı bildirildi. Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy ise “Olay yerindeyim. Şu an çıkarılan herhangi bir cenaze söz konusu değil” dedi.

İnceleme başlatıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, olayla ilgili 2 müfettiş görevlendirdiğini ve inceleme başlatıldığını açıkladı.

Yayın yasağı getirildi

Gebze 1. Sulh Ceza Hakimliği, kazaya ilişkin yayın yasağı kararı aldı.

 

Önceki

Gebze'de 2 işçinin cenazesine ulaşıldı

Sonraki

Sinir krizi geçiren öğretmen açıklama yaptı