Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 2016 yılında kayyım atanmasının ardından ‘Kayyum atanan belediyede milyarlık ‘din konferansı’ vurgunu!” başlığıyla haber yapan gazeteci Sedat Sur, hakkında açılan soruşturma sonucunda kendisine verilen 11 ay 20 gün hapis cezasına binaen 19 Kasım Pazartesi günü cezaevine girecek.

 

2016 yılında gazeteci Sedat Sur, “Kayyum atanan belediyede milyarlık ‘din konferansı’ vurgunu!” başlıklı haber yaptı. Sur’un haberi Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atandıktan sonra kentte düzenlenen bir din konferansında dönen yolsuzluk iddialarına ilişkindi.

Habere göre bu konferansa iktidara yakınlığıyla bilinen Nihat Hatipoğlu çağrılmış, burada ‘el altından’ kendisine 400 bin TL kadar bir para verilmişti. 2017 yılında bu haberinden ötürü Sur hakkında soruşturma başlatıldı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, ifadesine başvurduğu gazeteci hakkında “kayyumu hedef gösterme”, “hakaret”, “örgüt propagandası” suçlamasıyla iddianame hazırladı.

İddianamenin kabul edilmesiyle Sur’a dava açılırken, yargılandığı davanın 9 Kasım’da görülen duruşmasında gazeteciye 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Sur, 19 Kasım Pazartesi günü bu ceza dolayısıyla cezaevine girecek. Ceza 1 yılın altında olduğu için Sur’un tahliye edilmesi gerekiyor ancak evrakların ulaşması için gerekli süreyi cezaevinde geçirecek.

Önceki

''TSK Afrin'de sokağa çıkma yasağı ilan etti''

Sonraki

Bariyere çarpan polisin başından vurulduğu öğrenildi