Esenyurt’ta seyyar satıcılık yapan 44 yaşındaki Nedip D., belediye başkanına tepki gösterdiği için gözaltına alındı. Seyyar satıcının gözaltına alınması ise ”Esenyurt belediye başkanına saldırı girişimi yapan şahıs gözaltına alındı” şeklinde servis edildi. Elde ettiğimiz bilgiler ise servis edilen haberlerin doğru olmadığını ortaya koyuyor.

 

Fırat Yeşilçınar – İSTANBUL

Medyablok‘un CHP Esenyurt ilçe başkanı Ali Gökmen’den edindiği bilgilere göre; ”Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, bugün Esenyurt meydanda bulunan camiiye geldi.  O sırada orada bulunan seyyar satıcı Nedip D.,uzaktan kendisine tepki gösterdi. Çünkü daha önce de belediye başkanı ile arasında yer tartışması yaşanmış. Araya zabıtalar da girince tartışma büyüyor. Esnaf da bu tartışma sonrası polis tarafından gözaltına alınıyor” dedi. Gökmen, emniyet ile görüştüğünü, olayın bir saldırı olmadığını teyit ettiğini aktardı. Öte yandan Gökmen, esnafın ifadesinin ardından bırakılacağını da sözlerine ekledi.

Konuya ilişkin ulaştığımız bir esnaf ise ”Esenyurt’ta uzun süredir seyyar satıcı tartışması devam ediyor. Bugün yaşanan olay da seyyar satıcıların sık yaşadığı sorunlardan kaynaklandı. Bir seyyar satıcı tepkisini gösterdi” dedi.

 

Emniyet: Saldırı yok

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

”Bağlarçeşme Mahallesi’ndeki Serhan Tirit Camisi önünde bir kişinin Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe’nin aracına silahlı veya taşlı saldırı gerçekleştirdiği iddiası üzerine Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlileri çalışma yaptı.

Çalışma sonucunda, bahse konu iddiaların gerçeği yansıtmadığı anlaşıldı. Olayda, belediyede görevli zabıtalarla tartıştığı belirlenen seyyar satıcı N.D (44) gözaltına alındı. Şüphelinin üzerinde bir kesici alet bulundu. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.”

Esenyurt Belediye Başkanı Ali Murat Alatepe, “Şimdi arkadaşlarımız söyledi. Olabilir şeyler. Bir sıkıntı yok. Veren Allah, alan Allah, rabbimiz saklasın. Hiç bir sıkıntımız yok. O kardeşimizi de seviyoruz” dedi. “O kardeşimize ücretsiz tahta tahsis ettik” diyen Alatepe, “Yardım edeceğimizi söyledik. Ama illa da meydanda gayrı meşru satış yapacağım. Bunların muhtemelen madde satanlarla da bağlantısı var. Esenyurt’ta seyyar satış bitti. Biz vergi veren esnafı seviyoruz. Onların vergilerinin kutsallığına inanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de vergisiyle dönen bir devlet. Bu anlamda da vergiyi vermeden gelip tahta açmasını istemiyoruz. Elini neyle yıkadığı, nasıl yıkadığı, hijyeni nasıl sağladığı bilmediğimiz gerekiyor. Halkımız bilinen bir yerde yesin. Meydan düzenlemesini bekliyoruz. Burada seyyar satış olmayacak. Biz bunlara Türkiye’de olmayan bir şey yaptık. Seyyar satıcılara kapalı pazarımızın birini ücretsiz tahsis ettik. Dedik ki; ‘burada esnaf olun’ İlla da biz burada seyyar yapacağız. O zaman altında bir şey anlıyorum. Demek ki seyyar da başka bir şey satıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

 

YAPILAN BAZI HABERLER ŞÖYLE:

Önceki

Demirtaş'ın avukatlarından yeni açıklama

Sonraki

TCDD vagonlarını imal eden firma konkordato istedi