Mercedes’in çatı şirketi olan dünyanın en büyük lüks segment ve ağır vasıta araç üreticisi olan Daimler, ABD’nin ekonomik yaptırımlarından dolayı İran ile olan tüm faaliyetlerini ikinci bir emre kadar tamamen durdurduğunu açıkladı. 

Amerika’nın İran’a olan yaptırımları ile birlikte  Peugeot’un İran operasyonunu durdurmasından sonra Daimler’de İran’daki operasyonlarını ikinci emre kadar durdurduğunu açıkladı. Daimler, İranlı şirketler üzerinden yürüyen Mercedes kamyonlarına yönelik üretim ve satış genişlemesini durdurduğunu belirtmişti. Marka bunu 2016 yılında duyurmuştu.

Daimler, İran ekonomisinin ve bu nedenle de otomotiv pazarının beklenenden çok daha zayıf geliştiğini de vurguladı. Şirket yönetimi, başta nükleer anlaşmanın geleceği olmak üzere politik gelişmeleri yakından takip edeceğini söyledi.

Trump’ın özellikle Kasım ayından sonra yaptırımların sertleşeceğini söylemesinin ardından “Mercedes-Benz kamyonlarının üretim ve satışını devam ettirmiyoruz. Mercedes marka binek araçların da satışı yeniden başlamayacak” açıklaması markadan AFP’ye geldi.

Önceki

Ayak parmağını eline naklettiler

Sonraki

Mesud Barzani'den bağımsızlık açıklaması