Veli Saçılık, 19-22 Aralık katliamı döneminde Ceza Tevkifevleri Genel Müdürü olan Ali Suat Ertosun’un yazısını yayınlayan Cumhuriyet’e tepki gösterdi.

Türkiye’nin en büyük cezaevi katliamına neden olan 19-22 Aralık “Hayata Dönüş” operasyonunda dönemin Ceza Tevkifevleri Genel Müdürü olan ve sonrasında Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi yapılan Ali Suat Ertosun’un dün Cumhuriyet gazetesinde bir yazısı yayımlandı.

Yönetim değişikliğinden sonra işten çıkarma ve istifalarla gündeme gelen Cumhuriyet daha önce de sayfalarını aynı dönemde Adalet Bakanı olan Hikmet Sami Türk’e açmıştı. 19 Aralık katliamında yaşamını yitiren ve yaralanan tutuklu ve hükümlü aileleri Ertosun ve Türk’ü çocuklarının ölümünden ve yaralanmasından sorumlu tutarak yargılanmasını talep ediyorlar.

19 Aralık katliamından önce 5 Temmuz 2000’de Burdur Cezaevi’ne yapılan operasyonda kepçeyle kolu koparılıp, köpeğe yedirilen sosyolog Veli Saçılık, Cumhuriyet’e tepki gösterdi.

Saçılık resmi Twitter hesabından Ertosun’un yazısını alıntılayarak şu mesajı paylaştı:

Kolumun koparıldığı operasyondan hemen sonra anneme “sevk için araç bedeli ödeyin” diyen A. Suat’a annem “kol yetmedi mi” demiş. Cezaevi katliamlarından dolayı AKP’den madalya alan A. Suat Ertosun gördüğüm gaddar kişiliktir. Cumhuriyet katliama destek veriyor.

Önceki

Din dersinde öğretmen Alevilere hakaret etti

Sonraki

Aziz Kocaoğlu adaylık için kararını verdi