Gazeteci Mustafa Hoş, katıldığı Bakış Açısı programında Onur Toper ile Çorlu tren faciasının perde arkasını konuştu.

 

Mustafa Hoş, Çorlu tren faciasının duyulmayan ismi olan bilirkişi Prof. Sıddık Binboğa Yarman’ı Yol TV’ye açıkladı. Hoş, Yarman’ın, şu an Yönetim Kurulunda olduğu şirketle Çorlu tren faciasının yaşandığı hattın ihalesini aldığını, kaza yaşandıktan sonra ise olaya bilirkişi olarak atandığını belirtti.

Hoş, Çorlu tren faciasının bilirkişileri olan Mustafa Karaşahin ve Sıddık Binboğa Yarman’ın geçmişte Pamukova tren kazası sırasında da olayda isimlerinin geçtiğini ifade etti. Mustafa Karaşahin’in Pamukova’da da bilirkişilik yaptığını belirten Hoş, Sıddık Binboğa Yarman’ın da Pamukova tren kazasında bir bilim heyeti oluşturduğunu ifade etti. Mustafa Hoş, facianın ardından CHP Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün Meclis’te sunduğu araştırma önergesinde de Yarman’ın isminin geçtiğini, bu facia ile alakalı ticari bir bağlantısı olup olmadığının sorulduğunu hatırlattı. Hoş, Yarman’ın o dönem Genel Sekreteri olduğu Rayder’in, Demiryolları ile iş yapan şirketlerin oluşturduğu bir dernek olduğunu belirtti.

Hoş şu ifadeleri kullandı:

İkinci bir isim var, kamuoyunun bilmediği, konuşmadığı, ve hiç gündeme gelmeyen. Bu isim de Prof Sıddık Binboğa Yarman. Kim bu kişi? Bir bilimadamı, çünkü CV’sine baktığınızda uluslararası bir sürü ödülleri olan biri. Aynı zamanda, tesadüfe bakın, Mustafa Karaşahin Pamukova’da, Prof Sıddık Binboğa Yarman da Pamukova’da bağımsız bir bilim heyeti oluşturuyor.

2004 yılında işler öyle bugünkü gibi yürümüyordu. Hatta savcı, Pamukova’da delliller karartılamasın diye olay yerinde yapılan yenileme çalışmalarını durdurmuştu. Ancak aynı şey Çorlu’da yapılamadı: İnsanların daha kanı kurumadan, daha vagonların altından kurtarma çalışmaları devam ederken ray yenilediler; yani delilleri sildiler. Ama o zaman Pamukova’da savcı bunu durdurmuştu.

Bu adamın (Prof Sıddık Binboğa Yarman) CV’sine bakarsanız bir sürü ışıltı görüyorsunuz, yıldızlı pekiyi gibi karnesi var. Ama aynı zamanda ticari ilişkileri de var. Bunu ilk gündeme getiren de 2008 yılında Meclis’te bir araştırma önergesi getiren o zamanın CHP Mv Ali İhsan Köktürk. Bu araştırma önergesinde Mustafa Karaşahin’den de bahsediyor. Bu adam Pamukova’da danışman olmuş mudur diye soruyor. Karaşahin şu an orada danışman olduğunu CV’sine yazıyor ama o zaman bu durum saklanıyordu; ayıp görülen, açıklanamayacak bir durumdu.

Köktürk aynı zamanda bu bilim heyetinin başkanı olan Prof Sıddık Binboğa Yarman’ın Rayder isimli dernekle ilişkisini soruyor. Ve ilişkisini sorarken de şunu sorguluyor: Bu Rayder’in Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile ticari bir ilişkisi var mı? Hangi ihaleleri aldı, ve bu ihaleler karşılığında ne kadar ödendi? O zaman da Rayder’in Genel Sekreteri Sıddık Binboğa Yarman. Rayder Demiryolları ile iş yapan firmaların oluşturduğu bir dernek.

Önceki

Demirtaş: Aynı gemide değiliz

Sonraki

Haymana Belediye Başkanı, Aydın Aydın ile birlikte kaplıcaya girdi