ABD yönetiminin iki bakana yönelik yaptırım kararı almasından sonra, bir Türkiye karşıtı karar da ABD Senatosu’ndan geldi.

 

ABD Senatosu, daha önce komisyondan geçen, Türkiye’ye karşı, F-35 savaş uçaklarında yaptırım uygulanmasına ilişkin kararı Genel Kurul’da da 87’ye karşı 10 oyla onayladı.
Sputnik’te yer alan habere göre; Senato’nun da kabul etmesinin ardından, Türkiye’ye F-35 yaptırımlarını da öngören kararın yürürlüğe girmesi için tek onay mercisi ABD Başkanı Donald Trump kaldı. Trump’ın imzalaması halinde, Türkiye’ye F-35 yaptırımı da resmileşecek.
Yaptırım kararı, ABD ‘nin 765 milyar dolarlık savunma politikası bütçesine dahil edilmesi nedeniyle, Trump’ın bunu veto etmesi zor görünüyor. Ancak ABD yasa yapma sisteminde, bu tip kararlar kongre onayından sonra, başkan imzası aşamasındayken de de değişebiliyor.
Ancak ABD yönetiminin de tutuklu Amerikalı Rahip Andrew Brunson nedeniyle, iki Türk bakan, Süleyman Soylu ve Abdülhamit Gül’e yaptırım kararıyla birlikte, Trump’ın önüne gelen F-35 kararında yumuşamaya gitmesinin pek olası görünmediği ifade ediliyor.

Önceki

Destici'den yaptırım açıklaması: ABD'nin yaptırım kararlarının şiddetinin 24 Haziran'dan sonra artması dikkatten kaçmamalı

Sonraki

‘’Dolar 7 lira olacak’’