Türkiye’den ABD’ye giden heyetin dün gerçekleştirdiği Washington temasları sonrasında diplomatik kaynaklar görüşmenin detaylarını verdi. ABD, serbest bırakılmasını istediği 15 kişinin listesini verdi.

Zeynep Gürcanlı’nın Sözcü’de yer alan haberine göre; Türkiye’den Washington’a giden heyetinin görüşmelerinden somut bir uzlaşma çıkmadı. Görüşmeler sonunda ABD ve Türkiye, sadece “temaslara devam etmek” konusunda anlaştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde heyete ayrıca, sadece Rahip Andrew Brunson’un serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile, ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türkiye vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiği bildirildi.
Diplomatik kaynaklara göre görüşmeleri çıkmaza sokan gelişme ise, Amerikan tarafının heyetten Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi oldu. Heyetin ABD Hazinesi’ndeki görüşmelerinde ise ana konuyu İran’a yönelik Amerikan yaptırımları oluşturdu. Edinilen bilgiye göre Heyet ABD’den, özellikle Kasım ayında İran’a yönelik başlayacak ABD petrol ve doğalgaz yaptırımlarına karşı, Türkiye’ye İran’la mevcut kontratlar çerçevesinde “ayrıcalık” tanınmasını istedi.
ABD tarafının bu konuda da net bir “evet” yanıtı vermediği öğrenildi. Türkiye ve Amerikan heyetleri, “görüşmelerin daha üst düzeyde devam etmesi” konusunda da uzlaştı.

Önceki

Nuriye Gülmen gözaltına alındı

Sonraki

Menzilciler şov yaptı - VİDEO